top of page
  • nazeleno.cz

Nová zelená úsporám light nabídne jednodušší získání dotace

Aktualizováno: 7. 12. 2022

Podle vyjádření Ministerstva životního prostředí by měl být dotační program Nová zelená úsporám brzy doplněn o „light“ verzi. Domácnostem nabídne dotace bez zbytečného papírování – nebude nutný projekt ani energetický posudek. Kdy přesně se ale program spustí, zatím nevíme.

Ministerstvo životního prostředí přidalo do programu nová zelená úsporám dalších 55 miliard korun. O program je nyní rekordní zájem, podle vyjádření ministerstva evidují úředníci například u fotovoltaiky za poslední rok více žádostí, než za posledních sedm let fungování této etapy programu a: „Počet žádostí, který jsme dříve zaregistrovali za jeden měsíc, nyní chodí za jeden den.“

Nová alokace peněz do programu umožní uspokojit nával žadatelů, co je ale důležitější, ministerstvo hodlá Novou zelenou úsporám rozšířit o její jednodušší verzi s označením light.

Dotace pro každého

O podrobnostech Nové zelené úsporám light zatím mnoho jistého nevíme. Snad jen to, že tato verze dotací se opravdu chystá. Ministerstvo v ní podpoří snadno realizovatelné úpravy a částečné renovace rodinných domů, které domácnostem přinesou okamžitou a citelnou úsporu energií. Jedná se o úpravy typu zateplení fasády, stropu pod půdou, střechy, výměny oken či dveří, a to bez nutnosti projektu a složitých energetických výpočtů. Celý proces získání dotace by se měl výrazně zjednodušit a vstupovat by do něj možná ani neměly žádné další osoby (projektanti, energetičtí poradci atd.).

Ministryně životního prostředí se zatím vyjadřuje trochu krypticky: „Půjde opravdu o rychlá opatření s významným efektem úspory energie, určená prioritně pro vlastníky domů nejvíce ohrožené energetickou chudobou. Program, který ve zkratce označujeme jako NZÚ light, bude pracovat s jednotkovými dotacemi dle rozsahu opatření. Domácnost na takové renovace obdrží v součtu až 150 tisíc korun, a to i předem formou zálohy,“ uvádí šéfka rezortu životního prostředí Anna Hubáčková.

Program bude doplňovat standardní podporu z Nové zelené úsporám, zejména s ohledem na menší rozsah opatření. Ta budou moci být realizována jak svépomocí, tak dodavatelsky. Více jasno by mohlo být nejspíš během října.

Dotace v rámci Nové zelené úsporám light by tedy měly být:

  • Rychlé

  • Menší

  • Bez nutnosti projektů a energetického posudku

  • Možná jen pro domácnosti s nižšími příjmy

  • Peníze bude možná dostat předem – podobně jako u Kotlíkových dotací.

28 zobrazení0 komentářů

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page