top of page
  • NZÚ

Zateplit, anebo vyměnit okna? Jak utratit 150tisícovou státní dotaci, aby přinesla největší užitek

Jaké jsou ceny zateplení střechy, stropů, fasády? Vyplatí se zateplit foukanou izolací? Zjistěte, jak nejlépe využít dotaci Nová zelená úsporám Light na zateplení domu: na izolaci střechy, podlah půdy a stěn domů anebo výměnu oken a dveří. Jaké úpravy mají na spotřebu největší vliv a kolik stojí, to analyzuje v nejnovějším videu Asociace výrobců minerální izolace.

„Dobrá zpráva je, že za 150 tisíc korun lze snížit výdaje za energie až o 25 procent, což u staršího nezatepleného domu může snížit měsíční zálohy o 3000 až 6000 korun,“ říká architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.


Za peníze z dotace Nová zelená úsporám Light, lze až o 25 % snížit náklady na energie. Měsíčně tak můžete ušetřit až několik tisíc korun. Protože peníze na práce můžete čerpat předem, nemusíte ze svého utratit ani korunu.


Možnosti stavebních úprav jsou předem dané: můžete provést tepelnou izolace šikmé střechy či ploché střechy, zaizolovat podlahu na půdě, zateplit stěny domu anebo vyměnit okna a dveře. Na nový kotel či tepelné čerpadlo jsou k dispozici jiné dotace.


Protože nejlevnější energie je ta, kterou nepotřebujete, udělejte nejdříve stavební úpravy s nejvyšší účinností.


Zateplete střechu nebo stropy, kudy uniká až 25 % tepla. Pokud vám nějaké peníze zbydou, můžete zateplit část fasády anebo vyměnit několik starých oken či dveře.

„S návrhem projektu a posouzením, jaké stavební úpravy vám přinesou nejvíce úspor, vám pomohou takzvaná Energetická konzultační a informační střediska. Ta poskytují poradenství zdarma a zároveň pomohou se získáním,“ říká architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.


Ještě před konzultací s odborníkem si můžete spočítat na kolik vyjde zateplení vašeho domu. Orientační ceny zateplení jednoho metru čtverečního jsou následující:

Šikmá střecha

​minerální vata, tloušťka 30 cm včetně práce

​550 až 700 Kč

​Fasáda domu

minerální vata, tloušťka 20 cm

​1500 až 2000 Kč

​Izolace stropu

​minerální foukaná vata v tloušťce 40 cm

od 700 korun za čtvereční metr

Bude-li realizační firma požadovat více, musí vysvětlit proč, například kvůli členitosti fasády, zhoršenému přístupu na půdu nebo doplňkovým pracím, jako je instalace podhledů v podkroví.


Tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika se vyplatí až na závěr


Teprve až po zateplení obálky domu, tedy střechy, stěn a oken, se vyplatí investovat do výměny topného systému, tedy výměny kotle nebo pořízení tepelného čerpadla. To platí i pro pořízení solárního ohřevu vody nebo výroby elektřiny pomoci fotovoltaických panelů. Jedná se totiž o nákladnou investici, která nezatepleným domům velké úspory nepřinese.


Pokud si pořídíte teplené čerpadlo do nezatepleného domu, účet za energie vám v závěru neklesne, může být dokonce i vyšší. V domě může být navíc pořád zima. Proto nejdříve zateplete a pak si teprve pořiďte nový systém vytápění.

„Tepelné čerpadlo vyhřívá dům při nízkých teplotách okolo padesáti až čtyřiceti stupňů Celsia, které ale nezateplený dům nevytopí. Čerpadlo proto neustále běží ve snaze dosáhnout požadované teploty,“ vysvětluje architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.


Nejvíce se vyplatí komplexní energetická opatření spojená s renovací domu, která ušetří 70 až 90 % energie. Na to vám ale stopadesátitisícová dotace stačit nebude, proto můžete čerpat z jiných dotačních titulů. S tím vám poradí zmiňovaná Energetická konzultační a informační střediska.


Materiál vybírejte podle izolačních vlastností


Dalším častým dotazem je tloušťka a typ izolantu. Z hlediska výběru materiálu pro zateplení fasády se nabízí minerální izolace nebo polystyren (EPS). Do šikmých střech se pak nejčastěji používá minerální vata, alternativně foukaná celulóza nebo stříkané PUR pěny.


Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, které jsou v případě těchto materiálů zhruba srovnatelné. Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost. Tady mnohem lépe skóruje minerální vata, která je nehořlavá, protože je vyrobena z kamene nebo skla, a zároveň díky své struktuře a hutnosti dobře pohlcuje hluk.


V případě nehořlavosti a zvukové neprůzvučnost mnohem lépe skóruje minerální vata než polystyren (EPS) či celulósa nebo PUR pěny.

Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost. Tady mnohem lépe skóruje minerální vata, která je nehořlavá, protože je vyrobena z kamene nebo skla, a zároveň díky své struktuře a hutnosti dobře pohlcuje hluk.
Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, nehořlavost a zvuková neprůzvučnost.

„Minerální vata je kvalitní izolant, který vydrží po generace: navíc je nehořlavá, výborně tlumí hluk a propouští vodní páry, laicky dýchá, takže je ideální i pro starší domy,“ uzavírá architektka Marcela Kubů z Asociace vobců minerální izolace.

6 229 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page